Четвер, 25.04.2024, 05:19
Домашній доктор
Головна | Довідник захворювань | Реєстрація | Вхід
Фізіологія людини
Довідник хвороб
Довідник захворювань
Категорії розділу
Описи хвороб А
Описи хвороб, яких назва починається на букву А
Описи хвороб Б
Описи хвороб, яких назва починається на букву Б
Описи хвороб В
Описи хвороб, яких назва починається на букву В
Описи хвороб Г
Описи хвороб, яких назва починається на букву Г
Описи хвороб Д
Описи хвороб, яких назва починається на букву Д
Описи хвороб Ж
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ж
Описи хвороб І
Описи хвороб, яких назва починається на букву І
Описи хвороб К
Описи хвороб, яких назва починається на букву К
Описи хвороб Л
Описи хвороб, яких назва починається на букву Л
Описи хвороб М
Описи хвороб, яких назва починається на букву М
Описи хвороб Н
Описи хвороб, яких назва починається на букву Н
Описи хвороб О
Описи хвороб, яких назва починається на букву О
Описи хвороб П
Описи хвороб, яких назва починається на букву П
Описи хвороб Р
Описи хвороб, яких назва починається на букву Р
Описи хвороб С
Описи хвороб, яких назва починається на букву С
Описи хвороб Т
Описи хвороб, яких назва починається на букву Т
Описи хвороб У
Описи хвороб, яких назва починається на букву У
Описи хвороб Х
Описи хвороб, яких назва починається на букву Х
Описи хвороб Ц
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ц
Описи хвороб Ч
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ч
Описи хвороб Э
Описи хвороб, яких назва починається на букву Э
Описи хвороб Я
Описи хвороб, яких назва починається на букву Я
Реклама
Добавки до їжі
  • Коралловый Клуб
  • Біологічно активні харчові добавки, для повноцінного раціону людини
    Косметологія
  • Косметика ACADEMIE
  • Académie Scientifique de Beauté
    Головна » 2010 » Квітень » 4 » Ожиріння
    00:33
    Ожиріння
    Ожиріння (або огрядність) - одна з найбільш часто зустрічаються хвороб обміну речовин, що характеризується надмірним відкладенням жиру в шкірній клітковині й інших тканинах організму, а також перевищенням нормальної (ідеальною) маси тіла на 20% і вище. У походженні ожиріння провідну роль систематичне переїдання з переважанням жирної та вуглеводних їжі (особливо у поєднанні з надлишковою вживанням алкогольних напоїв), прийом основної кількості їжі у вечірні години. Велике значення в розвитку захворювання має малорухливий сидячий спосіб життя, відсутність фізичного навантаження, спадково-конституціональні схильність до ожиріння, а також нейроендокринні порушення (захворювання щитовидної і статевих залоз, гіпофіза і проміжного мозку, що супроводжуються зниженням основного обміну і порушенням центральних механізмів його регуляції). Розвитком ожиріння можуть супроводжуватися енцефаліт, інсульт і травматичні ушкодження центральної нервової системи. 

    Виділяють первинну і вторинну форми ожиріння. Первинне, або аліментарно-конституціональні, ожиріння нерідко носить сімейний характер і має генетичну схильність. Серед вторинних форм виділяють гіпоталамічної (пов'язано з патологією гіпоталамічної області) і ендокринне ожиріння. До ендокринних форм відносять адіпозогенітальное ожиріння, пов'язане з недорозвиненням статевих залоз (гіпогонадизм) і тіреогенное ожиріння, залежне від гіпофункції щитовидної залози (гіпотиреоз, мікседема), а також ожиріння при пухлині передньої частки гіпофіза (синдром Іценко - Кушинга). 
    Виділяють чотири ступені ожиріння: 

    I ступінь - маса тіла хворого перевищує нормальну на 20 - 29%; 
    II ступінь - маса тіла хворого перевищує нормальну масу на 30 - 49%; 
    III ступінь - маса тіла хворого перевищує нормальну масу на 50 - 99%; 
    IV ступінь - маса тіла хворого перевищує нормальну масу на 100% і більше. 
    Симптоми. Хворі скаржаться на знижену працездатність, швидку стомлюваність, пітливість, задишку, підвищений апетит, запори, здуття живота, ослаблення статевої функції. 

    При огляді хворого спостерігається надлишкова відкладення жиру в ділянці потилиці, живота, стегон, молочних залоз, сідниць. 

    Ожиріння часто супроводжують атеросклероз, тому ряд скарг хворих і об'єктивних симптомів пов'язаний з атеросклеротичними 
    змінами серцево-судинної системи та інших органів. При вторинних формах ожиріння є скарги, обумовлені основним захворюванням (гіпотиреоз, хвороба Іценко - Кушинга та ін.) 

    При синдромі Іценко - Кушинга жир відкладається на обличчі (місяцеподібне особа), потилиці, шиї, грудях, животі, спині, а кінцівки залишаються худими. На шкірі сідниць, шиї, молочних залоз видно фіолетового кольору смуги (стрії), викликані атрофічними процесами, колір шкіри темно-червоний. У хворих спостерігається гіпертонія, іноді розвиток цукрового діабету. 

    При гіпофізарному (адіпозо-генітальному) ожирінні жир відкладається переважно в області грудей, сідниць, стегон, нижньої частини живота; спостерігається відставання в рості і розвитку (інфантилізм), недорозвинення статевих органів (малий розмір статевих органів, відсутність менструації, лібідо і статевої потенції) ; у чоловіків відсутні волосся на лобку і під пахвами (євнухоїдизмі). Крім того, спостерігаються симптоми підвищення внутрішньочерепного тиску (головний біль, зміна зору, розширення турецького сідла на рентгенограмі черепа), пов'язаного з пухлиною гіпофіза. 

    При тіреогенном ожирінні, викликаному гіпофункцією щитовидної залози, є рівномірний відкладення жиру по всьому тілу. Відзначаються загальмованість, повільність, адінамічность хворого, зниження основного обміну, зниження температури тіла, брадикардія, понижений поглинання радіоактивного йоду щитовидною залозою. Пітливість відсутня. 

    Хворі ожирінням схильні до артеріальної гіпертензії, інфарктів і інсультів. Часто виявляється варикозне розширення вен. Відзначаються зміни з боку шлунково-кишкового тракту. Хворих турбують печія, нудота, метеоризм. Рухова активність кишечника знижена, наслідком чого є запори. Застій у венах черевної порожнини призводить до розвитку геморою. Часто зустрічаються холецистити, жовчно-та нирковокам'яній хворобі, піеліти, цистити, уретрити, цукровий діабет. Порушення обмінних процесів, лімфо-і кровообігу призводить до виникнення патологічних змін у суглобах, у хребті та кістках скелета. Часто спостерігаються невралгії, неврити і радикуліти. 
    Діагностика. Труднощів не представляє. Для оцінки ступеня ожиріння можна застосовувати формулу, за якою вага тіла людини (у кг) повинен бути рівний зростання (у см) мінус 100. У нормі коливання ваги, обчисленого за цією формою, не повинні перевищувати + 10. 

    Але для більш точної цифрової оцінки ступеня ожиріння служать спеціальні таблиці визначення ідеальної маси тіла, в яких враховуються стать, вік-, зростання, конституція хворого або індекси (індекси Брока, Борнгардта та ін.) Рекомендується користуватися індексом маси тіла. Він розраховується за допомогою розподілу маси чола (у кг) на величину зростання (у м). Отриманий результат зводять у квадрат. Нормальні показники індексу маси тіла становлять 20,0 - 24,0. 

    Лікування. Хворим призначається дієта зниженої калорійності, із зменшеним вмістом жирів і вуглеводів і підвищеним вмістом клітковини. Доцільно призначення розвантажувальних днів. Дієтотерапію слід поєднувати зі спеціальними комплексами лікувальної фізкультури. Призначаються препарати, що знижують апетит (фепранон по 0,025 г 2 - 3 рази на день за 0,5 - 1 год до їди, протягом 1,5 - 2,5 місяців; мазіндол - по 0,5 - 1 мг 1 - 2 рази на день під час їжі). При відсутності протипоказань хворим може бути призначений тиреоїдин, який підсилює обмін речовин, внаслідок чого відбувається мобілізація жиру з жирової тканини і його посилене згоряння. Можуть бути призначені сечогінні засоби. При зниженій функції статевих залоз призначають гормональні препарати: фоллікулін (жінкам), метілтестосгерон (чоловікам). 
    Для посилення обмінних процесів доцільне застосування мінеральних вод (єсентуки, боржомі) і гідротерапії. 

    При вторинних формах ожиріння обов'язково призначається етіотропна терапія, спрямована на лікування основного захворювання, що викликало надмірна вага хворого.

    Категорія: Описи хвороб О | Переглядів: 1679 | Додав: doctor | Теги: Ожиріння | Рейтинг: 0.0/0
    Реєстрація
    Пошук по хворобах
    Реклама
    Статистика
    Авангард
    Зал акробатики,гімнастичний зал
    Попередження
    При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на www.doct.at.ua обов'язково.
    Copyright MyCorp © 2024