Субота, 20.04.2024, 11:20
Домашній доктор
Головна | Гемостаз | Реєстрація | Вхід
Фізіологія людини
Довідник хвороб
Довідник захворювань
Реклама
Добавки до їжі
  • Коралловый Клуб
  • Біологічно активні харчові добавки, для повноцінного раціону людини
    Косметологія
  • Косметика ACADEMIE
  • Académie Scientifique de Beauté
    Гемостаз

    Гемостаз - сукупність фізіологічних процесів, що завершуються зупинкою кровотечі при пошкодженні судин.
    В даний час прийнято розрізняти два механізми зупинки кровотечі: судинно-тромбоцитарний або мікроциркуляторні гемостаз і згортання крові з подальшою ретракція (скороченням) кров'яного згустку.
    Судинно-тромбоцитарний, або мікроциркуляторні гемостаз. Під мікроциркуляторних гемостазу слід розуміти зупинку кровотечі з дрібних судин з досить низьким кров'яним тиском. Процес зупинки кровотечі в цих судинах складається з наступних компонентів: 1) судинного спазму (тимчасового та тривалого); 2) освіти, ущільнення і скорочення тромбоцитарної пробки, що забезпечує надійний гемостаз.
    При травмі рефлекторно відбувається зменшення просвіту (спазм) дрібних кровоносних судин. Рефлекторний спазм судин є короткочасним. Більш тривалий спазм судин підтримується дією серотоніну, норадреналіну, адреналіну, які звільняються з тромбоцитів і ушкоджених клітин тканин.
    Спазм судин приводить лише до тимчасової зупинки кровотечі. Основне ж значення для гемостазу в зоні дрібних кровоносних судин (мікроциркуляції) має процес формування тромбоцитарної пробки. В основі її утворення лежить здатність тромбоцитів прилипати до чужорідної поверхні і склеюватися одна з одною. Тромбоцитарної що утворилася пробка, або тромбоцитарний тромб, ущільнюється в результаті скорочення спеціального білка (тромбостеніна), що міститься в тромбоцитах, який нагадує за своїми властивостями скорочувальної білок м'язової тканини.
    Згортання крові. Згортання крові (гемокоагуляції) є найважливішим захисним механізмом організму, що оберігає його від крововтрати у разі пошкодження кровоносних судин, в основному, м'язового типу.
    Згортання крові - складний біохімічний та фізико-хімічний процес, у результаті якого розчинний білок крові - фібриноген переходить в нерозчинний стан - фібрин.
    Згортання крові по своїй суті головним чином являє собою ферментативний процес Принципові положення ферментативної теорій згортання крові, розроблені більш 100 років тому вітчизняним вченим А. А. Шмідтом (1861), зберегли своє значення і до наших днів. В даний час отримані нові дані, що уточнюють сутність ферментативних реакцій, що забезпечують процес згортання крові. Крім фібриногену, протромбіну, тканинного тромбопластину та іонів кальцію в процесі згортання крові беруть участь і інші речовини, виявлені не тільки в плазмі, але і в клітинах крові, а також у багатьох тканинах та органах. Речовини, які беруть участь у цьому процесі, отримали назву факторів системи згортання крові.
    Всі фактори системи зсідання крові поділяють на дві групи: 1) забезпечують і прискорюють процес гемо-коагуляції (акцелератори); 2) уповільнюють або припиняють його (інгібітори). В даний час в плазмі крові виявлено тринадцять факторів системи гемокоагуляції. Більшість факторів утворюється в печінці і для їх синтезу необхідний вітамін К. Значна кількість плазмових факторів - це проферменту пов'язані з глобуліновой фракції білків. В активну форму - ферменти - вони переходять в процесі згортання крові. При нестачі або зниження активності факторів згортання крові може спостерігатися патологічна кровоточивість. Зокрема, за дефіциту плазмових факторів, які називаються антигемофільних глобулінами, виявляються різні форми гемофілії.
    У світлі сучасних даних згортання крові є підсумком складного каскаду ферментативних реакцій. Процес згортання крові здійснюється в три фази. У цьому процесі ферментативні ланцюгові реакції, в результаті яких активація одного фактора приводить до активації наступних факторів, прискорюються і посилюються за рахунок утворення білково-ліпідних комплексів.
    У першу фазу процесу згортання крові утворюється складний комплекс, що одержав назву протромбінази.
    Під час другої фази процесу згортання крові утворюється активний протеолітичний фермент - тромбін. Цей фермент з'являється в крові в результаті впливу протромбінази на протромбін.
    Третя фаза згортання крові пов'язана з перетворенням фібриногену у фібрин під впливом ферменту протеолітичної тромбіну. Міцність утворився кров'яного згустку забезпечується спеціальним ферментом, який отримав назву фібрінстабілізірующего фактора. Він знаходиться в плазмі, тромбоцитах, еритроцитах і тканинах.
    Для здійснення всіх фаз процесу згортання крові необхідні іони кальцію. Надалі під впливом тромбоцитарний факторів настає скорочення ниток фібрину (ретракція), в результаті чого відбувається ущільнення згустку і виділення сироватки. Отже, сироватка крові відрізняється за своїм складом від плазми відсутністю в ній фібриногену і деяких інших речовин, що беруть участь в процесі згортання крові. Кров, з якої вилучено фібрин, називають дефібрінірованной. Вона складається з формених елементів і сироватки.
    Інгібітори гемокоагуляції перешкоджають внутрішньосудинного згортання крові або уповільнюють цей процес.
    Найбільш потужним інгібітором згортання крові є гепарин.
    Гепарин - природний антикоагулянт широкого спектру дії, утворюється в лаброцитів (тучних клітинах) і базофільних лейкоцитах. Вперше гепарин виділений з печінки, звідси і назва антикоагулянту. Гепарин здатний пригнічувати процес утворення протромбінази, інактивувати тромбін, з'єднуватися з фібриногеном. Отже, гепарин гальмує всі фази процесу згортання крові.
    Таким чином, кров, залишаючи судинне русло, згортається і тим самим обмежує крововтрату. В судинному ж руслі кров рідка, тому вона і виконує всі свої функції.
    Чому у здорових людей кров не згортається в судинах? Це пояснюється трьома основними причинами: 1) фактори системи зсідання крові в судинному руслі перебувають у неактивному стані; 2) наявність в крові, клітинах і тканинах антикоагулянтів (інгібіторів), що перешкоджають утворенню тромбіну; 3) наявність інтактного (непошкодженого) ендотелію судин.
    Крім системи згортання крові, в організмі людини і тварин виявлена так звана фібринолітична система, основною функцією якої є розщеплення ниток фібрину на розчинні компоненти. Фібринолітична система є антиподом системи гемокоагуляції. До її складу входять фермент плазмін (фібринолізин), що знаходиться в крові в неактивному стані, у вигляді плазміногену (профібринолізину), активатори та інгібітори фібринолізу. Активатори стимулюють перетворення плазміногену в плазмін; інгібітори гальмують цей процес. Більшість компонентів системи фібрінолізз є білковими речовинами. Виявляються вони в плазмі крові, клітинах, в органах і тканинах.
    Процес фібринолізу необхідно розглядати в сукупності з процесом згортання крові. У здоровому організмі ці дві системи пов'язані функціонально. Зміна функціонального стану однієї з них супроводжується компенсаторними зрушеннями в діяльності іншої. Порушення функціональних взаємозв'язків між системами гемокоагуляції і фібринолізу може призвести до важких патологічних станів організму, або до підвищеної кровоточивості, або до внутрішньосудинному тромбоутворення. Грізними ускладненнями деяких захворювань можуть бути тромбози і емболії, що обумовлено зниженням літичних властивостей крові з одночасною активацією її згортання здібності. У деяких випадках тромби недостатньо міцно прикріплюються до стінки судини, відриваючись, вони переносяться струмом крові, викликаючи закупорку просвіту судини - емболію.
    При ряді захворювань спостерігається значне підвищення фібринолітичної активності крові, що призводить до різкого зниження концентрації фібриногену і несвертиваемості крові - афібріногенеміі.
    Функціональний стан систем згортання крові та фібринолізу підтримується і регулюється нервовими і гуморальними механізмами.

    Реєстрація
    Пошук по хворобах
    Реклама
    Статистика
    Авангард
    Зал акробатики,гімнастичний зал
    Попередження
    При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на www.doct.at.ua обов'язково.
    Copyright MyCorp © 2024