Четвер, 25.04.2024, 04:27
Домашній доктор
Головна | Лейкоцити | Реєстрація | Вхід
Фізіологія людини
Довідник хвороб
Довідник захворювань
Реклама
Добавки до їжі
  • Коралловый Клуб
  • Біологічно активні харчові добавки, для повноцінного раціону людини
    Косметологія
  • Косметика ACADEMIE
  • Académie Scientifique de Beauté

    Лейкоцити

    Лейкоцити, або білі кров'яні тільця, - безбарвні клітини, що містять ядро і протоплазму. Розмір їх 8-20 мкм. 

    У крові здорових людей у стані спокою кількість лейкоцитів коливається в межах 4,0-9,0 * 109 / л (4000-9000 в 1 мм 3). Збільшення кількості лейкоцитів у крові називається лейкоцитозом, зменшення - лейкопенією.

    Лейкоцити діляться на дві групи: зернисті лейкоцити, або гранулоцити, і незерністие, або агранулоціті.

    Зернисті лейкоцити відрізняються від незерністих тим, що їх протоплазма має включення у вигляді зерен, які здатні забарвлюватися різними барвниками. До гранулоцитах належать нейтрофіли, еозинофіли і базофіли. Нейтрофіли за ступенем зрілості діляться на миелоциты, метамиелоцитов (юні нейтрофіли), палички ядерні та сегментоядерние. Основну масу в циркулюючої крові складають сегментоядерние нейтрофіли. Миелоциты і метамиелоцитов в крові здорових людей не зустрічаються.

    Агранулоціти не мають у своїй протоплазмі включень. До них відносяться лімфоцити і моноцити. В даний час встановлено, що лімфоцити морфологічно і функціонально неоднорідні. Розрізняють Т-лімфоцити (тімусзавісімие), що дозрівають в вилочкової залозі, і В-лімфоцити, що утворюються, мабуть, у групових лімфатичних фолікулах (пеєрових бляшках). Моноцити утворюються, ймовірно, в кістковому мозку та в лімфатичних вузлах. Між окремими видами лейкоцитів існують певні співвідношення. Процентне співвідношення між окремими видами лейкоцитів називають лейкоцитарної формулою.

    При ряді захворювань характер лейкоцитарної формули змінюється. Так, наприклад, при гострих запальних процесах (гострий бронхіт, пневмонія) збільшується кількість нейтрофільних лейкоцитів (нейтрофілія). При алергічних станах (бронхіальна астма, сінна лихоманка) переважно зростає вміст еозинофілів (еозинофілія). Еозинофілія спостерігається також при глистових інвазіях. Для вялотекущих хронічних захворювань (ревматизм, туберкульоз) характерне збільшення кількості лімфоцитів (лімфоцитоз). Таким чином, аналіз лейкоцитарної формули має діагностичне значення.

    Властивості лейкоцитів. Лейкоцити мають ряд важливих фізіологічних властивостей: амебовідной рухливістю, діапедез, фагоцитозу. Амебовідная рухливість - здатність лейкоцитів активно пересуватися за рахунок утворення протоплазматіческіх виростів - ложноножек (псевдоподии). Під діапедез слід розуміти властивість лейкоцитів проникати через стінку капіляра. Крім того, лейкоцити можуть поглинати і перетравлювати чужорідні тіла і мікроорганізми. Це явище, вивчене і описане І. І. Мечникова, отримало назву фагоцитозу.

    Фагоцитоз протікає в 4 фази: хемотаксис, атракція (оточення), поглинання і внутрішньоклітинний перетравлення.

    Лейкоцити, які поглинають і перетравлювали мікроорганізми, називають фагоцитами (від phagein - пожирати). Лейкоцити поглинають не тільки що потрапили в організм бактерії, але і відмирають клітини самого організму. Пересування (міграція) лейкоцитів до вогнища запалення обумовлено рядом чинників: підвищенням температури у вогнищі запалення; зрушенням рН в кислу сторону; існуванням хемотаксису (рух лейкоцитів у напрямку до хімічного подразника - позитивний хемотаксис, а від нього - негативний хемотаксис). Хемотаксис забезпечується продуктами життєдіяльності мікроорганізмів і речовинами, що утворюються в результаті розпаду тканин.

    Функції лейкоцитів. Однією з найважливіших функцій, що виконуються лейкоцитами, є захисна. Лейкоцити здатні виробляти спеціальні речовини - Лейкин, які викликають загибель мікроорганізмів, що потрапили в організм людини. Деякі лейкоцити (базофіли, еозинофіли) утворюють антитоксинів - речовини, що знешкоджують продукти життєдіяльності бактерій, і володіють, таким чином, дезінтоксікаціейним властивістю. Лейкоцити здатні до вироблення антитіл. Антитіла можуть тривалий час зберігатися в організмі, тому повторне захворювання людини стає неможливим. Нарешті, лейкоцити (базофіли, еозинофіли) мають відношення до процесів згортання крові та фібринолізу - захисних реакцій організму.

    Лейкоцити стимулюють регенеративні (відновлювальні) процеси в організмі, прискорюють загоєння ран.

    Лейкоцити (моноцити) беруть активну участь у процесах руйнування відмерлих клітин і тканин організму за рахунок фагоцитозу.

    Лейкоцити виконують і ферментативну функцію. Вони містять різні ферменти (протеолітичні - розщеплюють білки, ліполітичні - жири; амілолітичні - вуглеводи), необхідні для здійснення процесу внутрішньоклітинного травлення.

    Імунітет - несприйнятливість організму до інфекційних та неінфекційних агентів і речовин, що володіють антигенними властивостями. Складні реакції імунітету здійснюються за рахунок діяльності імунної системи організму - спеціалізованих клітин, тканин і органів. Під імунною системою слід розуміти сукупність усіх лімфоїдних органів (вилочкова залоза, селезінка, лімфатичні вузли) і скупчення лімфоїдних клітин. Основним елементом лімфоїдної системи є лімфоцит.

    Розрізняють гуморальний і клітинний імунітет. Г уморальний імунітет забезпечується переважно за рахунок В-лімфоцитів. В-лімфоцити в результаті складних взаємодій з Т-лімфоцитами і моноцитами перетворюються на плазмоцити - клітини, які продукують антитіла. В результаті розвитку гуморального імунітету організм звільняється від чужорідних речовин (бактерії, віруси та інші), які потрапляють до нього з навколишнього середовища. Клітинний імунітет (реакція відторгнення пересадженою тканини, знищення генетично переродившись клітин власного організму) забезпечується головним чином Т-лімфоцитами. У реакціях клітинного імунітету можуть брати також участь і макрофаги (моноцити).

    Функціональний стан імунної системи організму регулюється складними нервовими і гуморальними механізмами.

    Реєстрація
    Пошук по хворобах
    Реклама
    Статистика
    Авангард
    Зал акробатики,гімнастичний зал
    Попередження
    При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на www.doct.at.ua обов'язково.
    Copyright MyCorp © 2024