П`ятниця, 29.03.2024, 18:25
Домашній доктор
Головна | Довідник захворювань | Реєстрація | Вхід
Фізіологія людини
Довідник хвороб
Довідник захворювань
Категорії розділу
Описи хвороб А
Описи хвороб, яких назва починається на букву А
Описи хвороб Б
Описи хвороб, яких назва починається на букву Б
Описи хвороб В
Описи хвороб, яких назва починається на букву В
Описи хвороб Г
Описи хвороб, яких назва починається на букву Г
Описи хвороб Д
Описи хвороб, яких назва починається на букву Д
Описи хвороб Ж
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ж
Описи хвороб І
Описи хвороб, яких назва починається на букву І
Описи хвороб К
Описи хвороб, яких назва починається на букву К
Описи хвороб Л
Описи хвороб, яких назва починається на букву Л
Описи хвороб М
Описи хвороб, яких назва починається на букву М
Описи хвороб Н
Описи хвороб, яких назва починається на букву Н
Описи хвороб О
Описи хвороб, яких назва починається на букву О
Описи хвороб П
Описи хвороб, яких назва починається на букву П
Описи хвороб Р
Описи хвороб, яких назва починається на букву Р
Описи хвороб С
Описи хвороб, яких назва починається на букву С
Описи хвороб Т
Описи хвороб, яких назва починається на букву Т
Описи хвороб У
Описи хвороб, яких назва починається на букву У
Описи хвороб Х
Описи хвороб, яких назва починається на букву Х
Описи хвороб Ц
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ц
Описи хвороб Ч
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ч
Описи хвороб Э
Описи хвороб, яких назва починається на букву Э
Описи хвороб Я
Описи хвороб, яких назва починається на букву Я
Реклама
Добавки до їжі
  • Коралловый Клуб
  • Біологічно активні харчові добавки, для повноцінного раціону людини
    Косметологія
  • Косметика ACADEMIE
  • Académie Scientifique de Beauté
    Головна » 2010 » Квітень » 3 » Сечокам'яна хвороба
    23:57
    Сечокам'яна хвороба
    Сечокам'яна (нирковокам'яної) хвороба - часте захворювання, в основі якого лежить освіта конкрементів (каменів) у ниркових баліях. 
    Камені бувають поодинокими та множинними, розташовуються з однієї (частіше) або двох сторін, мають різні розміри, форму та хімічний склад. Величина конкрементів може варіювати від піщинки до дитячої голівки, вага - від часток грама до 2 кг. Форма каменів залежить від локалізації (овальні або коралловідние камені в ниркових баліях, довгасті, конусоподібні - у сечоводах і т. д.). Найчастіше виявляються фосфати - кальцієві і магнієві солі фосфорної кислоти. Рідше зустрічаються конкременти, що складаються з солей щавлевої кислоти - оксалати, сечової кислоти - урати, вугільної кислоти - карбонати. Крім того, виявляються цистинові, холестеринові, ксантинових, білкові і сульфаніламідні камені. Останні утворюються при тривалому лікуванні сульфаніламідами. Бувають каміння змішаного складу. 

    Переважно хворіють особи у віці від 20 до 50 років, з незначним переважанням чоловіків. Камені дещо частіше локалізується в правій нирці. Двосторонній нефролітіаз в середньому у 15 - 20% хворих. Від 20 до 50% складають множинні камені нирок. Частіше камені розташовуються в нирковій балії, рідше - в чашечках або одночасно в балії і чашечках. 

    Симптоми. Захворювання може протікати безсимптомно, і каміння в нирках виявляються випадково при рентгенологічному дослідженні нирок. Проте частіше хвороба протікає з вираженим больовим синдромом за типом ниркової кольки - інтенсивні болі в попереку, у верхній частині живота, иррадиирующие в пахову область, внутрішню поверхню стегна і зовнішні статеві органи. При цьому часто спостерігається рухове збудження хворого: він мечеться в ліжку, змінює положення тіла, намагаючись полегшити, таким чином, біль. Та буває настільки інтенсивною, що хворий не може стримати стогони і крики. Різкий больовий напад може спровокувати розвиток колапсу. Напад нерідко супроводжується нудотою, блювотою, затримкою стільця і газів, прискореним, іноді хворобливим сечовипусканням. Обличчя хворого гіперемована, дихання прискорені. Може підвищитися артеріальний тиск. Приступ ниркової кольки звичайно виникає внаслідок проходження каменю за сечоводу. Зазвичай він починається раптово, часто після тряскою їзди або тривалої ходьби. Тривалість приступу частіше вимірюється годинами, рідше напад триває більше доби. Об'єктивне дослідження хворих дозволяє визначити болючість в поперековій області і по ходу сечоводів. Рідко буває позитивним симптом Пастернацького на хворий стороні: пальпація нирки неможлива через біль. Виділення сечі може зменшуватися аж до анурії в результаті рефлекторного гальмування функції другої нирки. У сечі, як правило, виявляють еритроцити і білок. 
    Найчастіше причиною ниркової коліки служить ущемлення каменя у сечоводі, внаслідок чого утруднюється або припиняється відтік сечі, що, у свою чергу, призводить до гострого розширення ниркової балії і різкого підвищення внутрішньониркової тиску. Напад припиняється після проходження каменя в сечовий міхур. Іноді конкремент проходить по сечівнику і виділяється назовні. 

    Частота нападів різна: від декількох протягом одного місяця до одного протягом декількох років. 

    Характерним симптомом нефролітіазу є гематурія. При повному закупорці сечоводу вона відсутня. Просування або ущемлення каменю супроводжується травмою слизової оболонки балії або сечоводу, у зв'язку, з чим з'являється мікро-або макро-гематурія. Особливо виражена гематурія при проходженні оксалатів. Макрогематурія при нефролітіазі зазвичай нерізко виражена і нетривала. При супутніх запальних процесах (пієлонефрит) спостерігається більш інтенсивна і тривала гематурія. У перебігу захворювання гематурія може повністю зникнути. 

    У міжнападу у більшості хворих ніяких скарг немає. Іноді спостерігаються тупі болі в області попереку. Симптом Пастерацкого, як правило, позитивний. У сечі виявляється непостійна гематурія, часто виявляються кристали солей. У разі інфікування сечовивідної системи в сечі з'являються лейкоцити і приєднується клінічна симптоматика пієлонефриту, який, у свою чергу, сприяють утворенню нових каменів. 

    Діагностика. За наявності типових нападів ниркової коліки діагноз нирковокам'яній хворобі поставити легко. Іноді важко диференціювати правобічну ниркову коліки від нападу болю при жовчнокам'яній хворобі. При цьому слід пам'ятати, що при печінковій кольці болю іррадіює в праве плече, лопатку, супроводжуватися жовтяницею; крім того, відсутні дизуричних явища. У діагностиці нефролітіазу поза нападу вирішальне значення також мають ультразвукове, радіоізотопне та рентгенологічне дослідження (оглядова рентгенографія, внутрішньовенна урстрафія, пневмопіелографія, томографія та ін.) 
    Захворювання має хронічний, рецидивуючий перебіг. Тривале існування каменів у сечовивідної системі приводить до розвитку пієлонефриту, гідро-і піонефроза. Іноді виникає сепсис, особливо при розвитку піонефроза та гнійного розплавлення нирки. Нефролітіаз призводить до функціональних і анатомічним порушень в сечових шляхах. Паралельно із запальними та дегенеративними змінами наростає функціональна недостатність нирок, аж до розвитку уремії. Грозним ускладненням нирковокам'яній хворобі є анурія з подальшим розвитком некронефроза. 

    Лікування і профілактика. У поміж злочинний період хворим рекомендується рясне пиття. При уратів корисні лужні мінеральні води: Боржомі, Єсентуки № 4 і № 17; при оксалату - єсентуки № 20, нафтуся; при фосфатах - нафтуся і Арзні. Дієтотерапія має особливості залежно від складу каменів. При сечокислих каменях необхідно обмежити вживання в їжу печінки, нирок, мізків, м'ясних бульйонів; при фосфатах - молока, овочів, фруктів; при оксалату - шпинату, щавлю, зеленого салату, бобів, помідорів та інших продуктів, що містять щавлеву кислоту. 

    При невеликих каменях роблять спроби прискорити їх відходження. З цією метою рекомендують хворому тривалі прогулянки, рясне пиття, призначають спазмолітичні засоби та препарати, що містять ефірні масла (енатін, цістенал та ін.) У разі приєднання пієлонефриту проводять терапію антибіотиками та ні фуранами. 

    Непогані результати дає застосування методу літотрипсії - дроблення каменів за допомогою ультразвуку. При цьому дрібні осколки ниркових каменів виводяться із сечею. 
    Великі інфіковані камені і каміння, що викликали обтюрацію сечоводу, підлягають оперативному видаленню. Однак цим не усувається причина захворювання, і може настати рецидив. 

    Для купірування нападу ниркової коліки застосовують грілки на поперекову ділянку, гарячі ванни, а також спазмолітичні та наркотичні засоби. Хворому внутрішньом'язово або внутрішньовенно (дуже повільно) вводять 5 мл розчину баралгина, підшкірно вводять 1 мл 0,1%-ного розчину атропіну з 1 мл 1 - 2%-ного розчину промедолу; вводять 1 мл 0,2%-ного розчину платіфілліна. При неефективність заходів невідкладної допомоги хворого слід госпіталізувати в урологічний або хірургічний стаціонар для надання спеціалізованої допомоги (новокаїнові блокади, катетеризація сечоводу, видалення каменя, дренування верхніх сечових шляхів).

    Категорія: Описи хвороб С | Переглядів: 2422 | Додав: doctor | Теги: Сечокам'яна (нирковокам'яної) хворо | Рейтинг: 3.0/1
    Реєстрація
    Пошук по хворобах
    Реклама
    Статистика
    Авангард
    Зал акробатики,гімнастичний зал
    Попередження
    При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на www.doct.at.ua обов'язково.
    Copyright MyCorp © 2024