Четвер, 25.04.2024, 09:53
Домашній доктор
Головна | Довідник захворювань | Реєстрація | Вхід
Фізіологія людини
Довідник хвороб
Довідник захворювань
Категорії розділу
Описи хвороб А
Описи хвороб, яких назва починається на букву А
Описи хвороб Б
Описи хвороб, яких назва починається на букву Б
Описи хвороб В
Описи хвороб, яких назва починається на букву В
Описи хвороб Г
Описи хвороб, яких назва починається на букву Г
Описи хвороб Д
Описи хвороб, яких назва починається на букву Д
Описи хвороб Ж
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ж
Описи хвороб І
Описи хвороб, яких назва починається на букву І
Описи хвороб К
Описи хвороб, яких назва починається на букву К
Описи хвороб Л
Описи хвороб, яких назва починається на букву Л
Описи хвороб М
Описи хвороб, яких назва починається на букву М
Описи хвороб Н
Описи хвороб, яких назва починається на букву Н
Описи хвороб О
Описи хвороб, яких назва починається на букву О
Описи хвороб П
Описи хвороб, яких назва починається на букву П
Описи хвороб Р
Описи хвороб, яких назва починається на букву Р
Описи хвороб С
Описи хвороб, яких назва починається на букву С
Описи хвороб Т
Описи хвороб, яких назва починається на букву Т
Описи хвороб У
Описи хвороб, яких назва починається на букву У
Описи хвороб Х
Описи хвороб, яких назва починається на букву Х
Описи хвороб Ц
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ц
Описи хвороб Ч
Описи хвороб, яких назва починається на букву Ч
Описи хвороб Э
Описи хвороб, яких назва починається на букву Э
Описи хвороб Я
Описи хвороб, яких назва починається на букву Я
Реклама
Добавки до їжі
  • Коралловый Клуб
  • Біологічно активні харчові добавки, для повноцінного раціону людини
    Косметологія
  • Косметика ACADEMIE
  • Académie Scientifique de Beauté
    Головна » 2010 » Лютий » 8 » Бронхіальна астма
    01:03
    Бронхіальна астма
    Бронхіальна астма

    Бронхіальна астма - це інфекційно-алергічне захворювання, основними ознаками якого є напади або періодичні стани експіраторної задухи, обумовлені патологічною гіперактивністю бронхів. 

    Виділяють дві основні форми: атонічну і інфекційно-алергічну. Кожна з форм розділяється по стадіях на, стадію нападів і стадію астматичних станів. По тягарю течії виділяють легку, середньому тягарю і важку астму.
    Симптоми. У стадії передастми у багатьох хворих при обстеженні виявляється полипозный (або алергічний) риносинусит. До проявів власне передастми відноситься нападоподібний кашель (сухий або з виділенням невеликої кількості слизистої в'язкої мокроти, який не полегшується звичайними протикашельними препаратами і усувається засобами лікування бронхіальної астми. Напади кашлю зазвичай виникають вночі або в передранкові години. Найчастіше кашель залишається після перенесеної респіраторної вірусної інфекції або загострення хронічного бронхіту, пневмонії. Значної скрути дихання хворим ще не випробовує. При аускультації легенів інколи визначаються жорстке дихання, рідко - сухі хрипи при форсованому видиху. У крові і мокроті виявляється еозинофілія.

    У подальших стадіях розвитку бронхіальної астми основними її проявами стають напади задухи, а при важкій течії - також стани що прогресує задухи, звані «астматичним статусом».

    Напад бронхіальної астми
    При атонічній формі характерний спорадичний розвиток нападу задухи при контакті з алергеном. Припинення кіт акту обумовлює і припинення нападу. Задусі, як правило, передує аура, що відрізняється вираженим поліморфізмом проявів (вазомоторний риніт з рясним виділенням водянистого секрету, кропив'янка, свербіння шкірних покривів, мігрень, набряк Квінке і т. д.). Цей вигляд нападу властивий на тлі короткого анамнезу, в основному молодим людям.
    При інфекційно-алергічній формі бронхіальної астми напади розвиваються на тлі перенесених гострих респіраторних захворювань, бронхітів або пневмоній, частіше в осінньо-зимовий період страждають переважно середні вікові групи. Аура в основному виражається кашлем. Напади задухи, як правило, середній або важкій мірі, тривалі, незрідка резистентні до загальноприйнятої терапії, часто трансформуються в астматичний стан. Найчастіше виявляється чутливість до стафілококового токсину і стрептокока.

    Основними клінічними симптомами нападу задухи є експіраторна задишка на тлі різкого обмеження рухливості грудної клітки (низьке стояння діафрагми), свистяче дихання, розсіяні сухі свистячі і такі, що дзижчать хрипи, що постійно міняють свою інтенсивність і локалізацію, вологі мелкопузырчатые хрипи (за наявності вогнищ запалення). Хворий завжди приймає вимушене положення: сидить, спираючись руками об край столу, значно нагнувшись вперед. Шкірні покриви бліді, допоміжні м'язи напружені, наголошується тахікардія, глухість сердечних тонів, кордони сердечної тупості не визначаються із-за емфіземи. Закінчується напад отхождением значної кількості в'язкої слизово-гнійної мокроти.

    Діагностика. При дослідженні периферичної крові часто виявляється еозинофілія і базофілія. Аналіз сечі може виявити помірну гематурію і альбуминурию, що є наслідком підвищеного тиску в системі ниркового кровообігу, обумовленого гіпоксією. Електрокардіографічні дослідження часто показують ознаки перевантаження правих відділів серця.
    При бронхоскопії виявляють переважно ендобронхіт різної міри вираженості, в разі інфекційно-алергічної астми - значна кількість слизово-гнійних пробок, обтюрирующих просвіт бронхів.
    При дослідженні функції зовнішнього дихання у хворих на висоті нападу задухи реєструється зниження життєвої ємкості легенів, значно збільшується залишковий об'єм і функціональна залишкова ємкість(ФОЄ).
    Тривалий перебіг нападу задухи може перейти в якісно новий стан організму, що позначається як астматичний статус.


    Астматичний статус

    Астматичний статус - небезпечна для життя наростаюча бронхіальна обструкція з прогресуючими порушеннями вентиляції і газообміну в легенях, яка не купірується зазвичай ефективними у даного хворого бронхолитиками.
    Можливі 3 варіанти початку астматичного статусу: швидкий розвиток коми (спостерігається інколи у хворих після відміни глюко-кортикоидов), перехід в астматичний статус тривалого нападу астми і повільний розвиток прогресуючої задухи, найчастіше у хворих з инфекционнозависимой бронхіальною астмою. По тягарю стану хворих і міри порушень газообміну виділяють 3 стадії астматичного статусу.

    Симптоми. Перша стадія характеризується появою стійкої експіраторної задишки, на тлі якої часто виникають напади задухи, що не купіруються інгаляціями адреномиметиков. Хворі збуджені. Перкуссия і аускультація виявляють зміни, аналогічні таким при нападі бронхіальної астми, але сухі хрипи зазвичай менш рясні і переважають хрипи високого тону. Визначається тахікардія, а також тремор пальців кистей, блідість, підвищення артеріального тиску систоли; інколи екстрасистолія, розширення зіниць. У крові може бути тенденція до гіпокапнії.

    Друга стадія астматичного статусу відрізняється важкою мірою експіраторної задухи, стомленням дихальних м'язів з поступовим зменшенням хвилинного об'єму дихання, наростаючою гіпоксемією. Хворий - у вимушеному положенні: напівлежить або сидить, спираючись на край ліжка. Збудження змінялося апатією. Шкіра особи і тулубів - цианотичны. Дихання прискорене.

    Перкуторно визначається картина гострого здуття легенів, аускультативно - ослаблене жорстке дихання, що місцями зовсім не прослухується, - зони «німого» легені. Кількість сухих хрипів зменшується; переважають нерясні і неголосні свистячі хрипи. З боку серцево-судинної системи - тахікардія, часто - екстрасистолія; на ЕКГ - ознаки легеневої гіпертензії. Розвивається декомпенсированный дихальний ацидоз і гіперкапнія.
    Третя стадія - це формування гиноксемической коми. Клінічно наголошується виражений дифузний ціаноз, швидка або повільна втрата свідомості із згасанням всіх рефлексів, синдром «німого» легені, аритмія серця, частий і малий пульс, гіпотонія, колапс. Легальний результат настає унаслідок паралічу дихального центру.

    Тривалий перебіг захворювання наводить до важкої інвалідності. Особливо несприятливий прогноз в старших вікових групах. Проте при комплексному лікуванні, що правильно проводиться, адекватній терапії, що підтримує, набподается затихання алергічного процесу. Особливо важлива десенсибілізація при атонічній бронхіальній астмі; в разі ш1фекционно-аллергического генезу захворювання величезне значення має попередження загострення хронічних інфекційних процесів в організмі хворого.

    Лікування. Лікування бронхіальної астми комплексне. Методи лікування бронхіальної астми умовно можна розділити на специфічних, вживаних при атопічній бронхіальній астмі, і неспецифічні, вживані при всіх формах астми, включаючі медикаментозну терапію, фізіотерапію, курортне лікування, психотерапію, иглорефлексотерапию, лікувальну фізкультуру.
    Специфічні методи лікування, вживані в основному алергологами, направлені на обмеження або припинення контакту з виявленими алергенами і гіпосенсибілізацію специфічної імунотерапії.

    Неспецифічна медикаментозна терапія хворих бронхіальною астмою повинна проводитися дуже обережно. Абсолютно протипоказані холиномиметики (навіть пілокарпін в очних краплях), інгібітори холіноестерази (фазостигмін), бета-адреноблокаторы (анаприлин, обзидан і т. д.); небажані препарати раувольфии; опиаты; пенишинин - останній часто провокує алергію.
    До дійсно ефективних лікарських засобів, вживаних при бронхіальній астмі, відносяться: бронхолитические засоби (це і бега-адреномимегики, і похідні ксантину: эуфилин, кофеїн), а також интал і глкжокортикоиды. Базисне лікування хворих астмою зазвичай включає вживання препаратів одній або два з цих груп. Для купірування легких нападів задухи частіше використовують алупент, беротек, а також атровент, беродуал, сальбутамол, що містяться в ручних дозованих інгаляторах. При легенях, але частих нападах протягом дня рекомендується застосовувати інгаляції цих препаратів по 1 - 2 дозі від 3 до 6 - 7 - 8 раз на добу без контролю лікаря.
    Часто призначають таблетовані адреномиметики або ректально (у клізмах або свічках), що дозволяє подовжити час дії ліків, застережливих напад на 2 - 3 ч.

    Широко використовуються ефедрин, теофедрин, антасман, эуфилин перорально (у порошках, мікстурах, пігулках), i пролонговані препарати Теофіліну. Допоміжно застосовуються відхаркувальні засоби: йодистий калій, бромгексин, мукосальвин, які підвищують ефективність бронхіального дренажу. Інтал, що стабілізує огрядні клітки, призначають з метою досягнення ремісії в перебігу бронхіальної астми, хоча здатністю купірувати виниклий напад він не володіє. З цією ж метою призначають кетотифен (задитек), що володіє ще ширшим спектром дії.

    При купіруванні важких нападів бронхіальної астми найчастіше призначають внутрішньовенне введення эуфиллина. При безуспішності терапії, що проводиться, у хворих з важкими нападами задухи призначають.
    Лікування астматичного статусу, а при необхідності і всі реанімаційні заходи здійснюються лише в умовах стаціонару.

    У I стадії - це що вводяться перорально і парентеральний; внутрішньовенно краплинно - эуфилин; для поліпшення бронхіального дренажу - 3%-ный розчин йодистого калія по 20 мл кожні 3 - 4 ч - 2 - 3 діб; на ізотонічному розчині натрію хлориду вводять 5,5%-ный розчин глюкози, поліглюкін, проводять вібраційний масаж грудної клітки.

    У II стадії проводяться додаткові заходи щодо усунення гіпоксемії. Застосовують вдихання гелиокислородной суміші. Якщо обструкція бронхів все-таки нараа-ает, інколи застосовують тобто промивання бронхіального дерева фізіологічним розчином хлориду натрію під наркозом.

    У III стадії - на тлі штучної вентиляції легенів здійснюється промивання і очищення бронхіального дерева через интубационную трубку у поєднанні з активним ударним масажем грудної клітки.
    Профілактика. Профілактика бронхіальної астми полягає в ранньому усуненні дії алергенів, проведенні специфічної гипо- і десенсибілізації в осіб, схильних до алергічних реакцій, а також відмові від куріння і здоровому способі життя.


    Категорія: Описи хвороб Б | Переглядів: 2725 | Додав: doctor | Теги: Бронхіальна астма | Рейтинг: 2.5/2
    Реєстрація
    Пошук по хворобах
    Реклама
    Статистика
    Авангард
    Зал акробатики,гімнастичний зал
    Попередження
    При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на www.doct.at.ua обов'язково.
    Copyright MyCorp © 2024